چه کنیم قابلمه روحی سیاه نشود؟

یکی از ظروف بسیار پر مصرف در بین ما قابلمه ها و سایر ظروف روحی (ظروف از جنس روی) هستند. این ظروف به واسطه وزن سبک و سایر مزایایی که دارند، تقریبا در هر خانه ای پیدا می شوند.
داخل ظروف روحی در اثر جوشاندن آب، پختن حبوبات و یا برنج است و بیرون این ظروف به دلیل قرار گرفتن روی آتش و یا حرارت نامناسب، بخار روغن و ... سیاه می شود. در ادامه این مطلب از سایت لوازم آشپزخانه چشمگیر قصد داریم که راه حل های مناسب برای سفید کردن داخل و بیرون ظروف روحی یا روی در اختیار شما قرار دهیم، از طرفی پیشنهاداتی برای شما داریم که باعث می شود از سیاه شدن داخل و بیرون قابلمه های روحی جلوگیری کنیم و در صورت رخ دادن چنین اتفاقی با مطالعه مقاله روش سفيد كردن داخل قابلمه روحی مشکل خود را برطرف کنید.

 

چگونه از سیاه شدن قابلمه جلوگیری کنیم

 در ادامه این قسمت روش های جلوگیری از سیاه شدن ظروف روحی را برای شما توضیح خواهیم داد و راهکارهایی مفید و کارآمد در خصوص روش سفید کردن داخل قابلمه روحی در اختیار شما قرار می دهیم.

روش سفید کردن داخل قابلمه روحی: در صورتی که داخل ظروف روحی شما در اثر پخت پز غذاهای آبدار سیاه می شود، چاره کار بسیار ساده است و کافیست در زمان جوشاندن آب، پختن حبوبات یا برنج چند قطره سرکه یا آبلیمو داخل ظرف بریزید و دیگر نگران سیاه شدن داخل ظروف نباشید. همچنین به یاد داشته باشید که شما می توانید از این روش برای ظروف استیل نیز استفاده کنید و نتیجه ای مشابه بگیرید. شاید نیاز به گفتن این موضوع نباشد ولی ما یادآوری می کنیم که بهتر است در زمان پخت خورشت ها و غذاهایی که نیاز به چاشنی های اسیدی مثل آبلیمو و سرکه دارند این کار را انجام دهید و نیازی نیست برای هر دفعه پخت پز این کار را انجام دهید.

 سفید کردن داخل ظروف روحی

جلوگیری از سیاه شدن ظرف روی: ظروف روحی (از جنس روی) در شرایطی سیاه می شوند که حرارت به شکل نادرست و غیر استاندارد به آن ها برسد، به عنوان مثال وقتی از یک ظرف روحی برای پخت غذا روی آتش استفاده می کنید این ظرف حتما سیاه می شود یا در شرایطی که شعله های اجاق شما تنظیم نیستند ممکن است که به این مشکل بر بخورید. بهترین راه حل برای پیشگیری از سیاه شدن قابلمه در چنین شرایطی این است که وقتی قصد دارید روی آتش غذا طبخ کنید، قبل از همه چیز بدنه ظرف را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدن آن نباشید. اگر سیاه شدن ظرف شما در اثر مشکلات شعله اجاق بود نیز بهترین راه حل پیش روی شما این است که اجاق خود را تعمیر کنید تا به این صورت جلوگیری از سیاه شدن ظرف روی را انجام داده باشید.

سفید کردن بدنه سیاه شده ظروف روحی

روش سفید کردن قابلمه رویی

در این قسمت روش هایی برای سفید کردن بیرون قابلمه های روحی در اختیار شما قرار می دهیم. اما قبل از آن دوباره یادآوری می کنیم که سفید کردن داخل ظروف روحی با همان روشی که گفتیم؛ یعنی اضافه کردن کمی سرکه یا آبلیمو به راحتی انجام می شود و نیازی نیست که نگران چیزی باشید.
به یاد داشه باشید اولین قدم برای سفید کردن قابلمه روحی این است که از سیم ظرف شویی برای پاک کردن سیاهی های ظروف روحی بروید و در صورتی که این روش جوابگو نبود به سراغ روش هایی که در ادامه می گوییم بروید. خرید قابلمه روحی اصل یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از سیاه شدن قابلمه روحی می باشد.

روش اول:
در این روش شما از سرکه جوش شیرین و سیم ظرف شویی استفاده می کنید و مراحل تمیز کاری را به  ترتیب زیر انجام می دهید:

  • ابتدا بدنه قابلمه را با آب داغ خیس کنید و سپس روی بدنه جوش شیرین بریزید.
  • سپس روی جوش شیرین ها کمی سرکه بپاشید، وقتی این کار را می کنید سرکه و جوش شیرین با هم واکنش داده و کف می کنند.
  • بعد از 15 دقیقه با استفاده از سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی می توانید قابلمه را بشویید و شاهد از بین رفتن همه سیاهی ها و لکه ها باشید.

 

قابلمه روحی چطور سفید کنیم

این روش مزایای بیشتر و نتیجه دهی بهتری نسبت به روش قبل دارد. با استفاده از این روش انرژی و وقت کمتری صرف شستشو می کنید و به  نتیجه دلخواه خود می رسید.
مواد مورد نیاز برای این روش عبارتند از:

  • 4 قاشق غذا خوری آبلیمو
  • مقداری فویل (ورق آلومنیومی)
  • 3 لیوان آب
  • 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین

برای از بین بردن سیاهی بدنه قابلمه  به این روش ابتدا یک ظرف با عمق زیاد و پهن که قابلمه هایتان به راحتی در آن جا بگیرند انتخاب کرده و موادی که در قسمت بالا گفتیم را درون ظرف ریخته تا یک سوم ارتفاع ظروف داخل قابلمه را بگیرد. در نظر داشته باشید که اگر ظروف شما بزرگ هستند به همان نسبت شما باید مقدار موادی که گفتیم را افزایش دهید تا مواد حدود یک سوم تا یک چهارم ظرف را بگیرند. سپس آن ها را روی گاز قرار دهید تا جوش بیاید و وقتی شروع به جوشیدن کردن قابلمه ها و ظروف خود را درون این مواد در حال جوشیدن قرار دهید و حرارت را کم کنید و بگذارید که ظروفتان مدت زمانی در حدود 2 تا 6 دقیقه (با توجه به میزان سیاهی) درون این مواد، روی حرارت بماند. در مرحله آخر به راحتی و بدون اینکه به فشار و زور نیاز باشد با کمی مایع ظرف شویی و سیم ظرف شویی سیاهی ها را پاک کنید تا قابلمه هایتان ظاهری مانند روز اول داشته باشند. برای اطلاع از قیمت قابلمه روحی می توانید به فروشگاه اینترنتی چشمگیر مراجعه نمایید.

نظر شما در مورد این محصول چیست

خرید قابلمه روحی

ارسال سریع و تحویل فوری
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن