معرفی ظروف بامبو

بامبو یک گیاه چند ساله است که معادل دقیق آن در فارسی، نی یا خیزران می‌باشد، البته انواع وارداتی آن که در ایران وجود ندارند بامبو نامیده می شوند. بامبو‌ها معمولا تا آخر عمر رشد می‌کنند و جنگل‌های بامبو. از این نظر بسیار شگفت انگیز هستند چون معمولا بامبو‌ها به صورت دسته‌ای جنگلی تشکل می‌دهند که هر کدام حدود ۴۰ متر ارتفاع دارند. ولی بامبو درخت نیست بلکه علف هرز غول پیکری است.

ظروف بامبو

بامبو‌ها در چه منطقه‌ای رشد می‌کنند؟

هزاران نوع بامبو وجود دارد که در سر تا سر جهان رشد می‌کنند. البته نوعی که برای ساخت ظروف استفاده می‌شود معمولا در کشور‌های شرق دور می‌رویند.

پیشینه استفاده از بامبو برای ساخت ظروف

سابقه استفاده از بامبو برای ساخت ظروف به هزاران سال پیش در کشور چین می رسد. بامبو خصوصیاتی دارد که انتخاب بسیار مناسبی برای ساخت ظروف است. البته باید توجه داشته باشید که ظروفی که از جنس بامبو هستند برای پذیرایی و سرو غذا مناسب هستند و برای پخت و پز نمی‌توانید از آنها استفاده کنید ولی قاشق‌های بامبو برای آشپزی بسیار سالم و مناسب هستند.

ظروف بامبو

ظروف بامبو چگونه تولید می شوند؟

همان طور که می‌دانید بامبو فقط شامل یک ساقه و برگ است که معمولا با رشد بامبو این برگ‌ها می ریزند. بنابراین از تمام قسمت های بامبو استفاده می‌شود. قسمت‌های پایین بامبو معمولا ضخیم تر است و هر چه به قسمت بالاتر بامیو برویم ضخامت لایه‌های بامبو کمتر و نازک‌تر می‌شوند.
ساختار گیاه بامبو به شکلی است که وقتی رشد می‌کند پوسته‌ها از ساقه‌های قدیمی ریخته می‌شوند. این پوسته‌ها جمع آوری می‌شود و از آن برای تولید ظرف یک بار مصرف استفاده می‌شود. این ظرف های یک بار مصرف بسیار مقاوم هستند و برای محیط زیست هیچ ضرری ندارند و خیلی زود در خاک تجزیه می‌شوند.

 ظروف بامبو

غیر از این ها، از ساقه گیاه بامبو برای تولید ظروف استفاده می‌شود. در این مطلب به این ظروف می‌پردازیم و همه چیز را درباره آن بررسی می‌کنیم.
خب همان طور که گفتیم فیبر گیاه بامبو بسیار مقاوم و محکم است. وقتی عمر این گیاه به ۵ سال یا بیشتر برسد، ساقه آن را قطع می‌کنند و طی فرآیندی بسیار مشکل به پودر تبدیل می شود. البته این کار در انحصار چند کارخانه به خصوص است. بهرحال این پودر را در قالب‌های به خصوص می‌ریزند و با مواد غیر سمی یک چسبندگی بین ذرات ایجاد می کنند و به این شکل ظروف بسیار مقاومی تولید می‌شود. انواع سینی، بشقاب، قاشق و ابزار آشپزی با بامبو تولید می‌شود که واقعا زیبا هستند طول عمر زیادی دارند در حالی که به محیط زیست هیچ صدمه‌ای نمی زنند.

چرا باید از ظروف بامبو استفاده کنیم؟

 ظروف بامبو

حالا اجازه دهید که خصوصیات مختلف ظروف بامبو را بررسی کنیم و ببینیم آیا تهیه و استفاده از این ظروف برای ما و خانواده مناسب است یا خیر؟

قبلا گفتیم که ظروفی که از بامبو ساخته می شوند هیچ خصوصیت و ماده سمی ندارند و اگر غذای گرم در آن‌ها بریزید هم هیچ واکنشی با غذا انجام نمی‌دهند و از این نظر ظروف بسیار سالمی هستند. نکته بعدی درباره ظروف بامبو این است که این ظروف بسیار سبک هستند به شکلی که اگر شما یک سرویس کامل غذا خوری از آنها تهیه کنید شاید مجموع وزن آن به ۲ کلیو گرم هم نرسد، بنابراین برای شستشو بسیار راحت هستند و دست شما را خسته نمی‌کنند. خاصیت تمام ابزار ساخته شده از بامبو در این است که در حالی که بسیار سبک هستند بسیار هم مقاوم می‌باشند به شکلی که خصوصیت مقاومت بامبو را با فلز مقایسه می کنند. مزیت دیگر ظروف بامبو به فلز این است که بامبو تقریبا با هیچ ماده‌ای ترکیب نمی شود و برای همین طول عمر بیشتر نسبت به فلزات دارد. همچنین نگهداری از ظروف بامبو بسیار راحت‌تر از نگهداری از ظروف فلزی و چینی و سرامیک می‌باشد. لبه این ظروف به راحتی نمی‌شکند وتقریبا می‌توان گفت با هزینه‌ای که برای ظروف بامبو می‌کنید واقعا از هر نظر خریدی مناسبی خواهید داشت.

ظروف بامبو

مزایا و معایب استفاده از ظروف بامبو‌

ظروف بامبو در شکل های بسیار متنوعی ساخته می شوند همچنین انواع مختلفی از ابزار کار آمد از جنس بامبو هم در بازار وجود دارد. این ظروف ظاهر بسیار زیبایی دارند و به خانه و آشپزخانه شما حس و حال و هوای طبیعت را می دهند. انواعی از قاشق ها و ابزار پخت و پز مانند تخته گوشت هم از جنس بامبو وجود دارد که نسبت به سایر تخته گوشت‌ها واقعا انتخاب بهتری هستند. این ظروف در بازار کشور ما تقریبا جدید هستند و شاید به عنوان وسایل لوکس و غیر ضروری دیده شوند ولی با توجه به خصوصیاتی که برای ظروف بامبو نام بردیم شما می‌بینید از این ظروف حتی به عنوان ظروف اصلی غذا خوری می‌توان استفاده کرد. نه تنها ظروف بامبو تزیینی و لوکس نیستند بلکه بسیار کار آمد و مقاوم هستند، همچنین اگر بعد از مدتی این ظروف کهنه یا غیر قابل استفاده شده‌اند بازیافت آنها ممکن است و در خاک هم تجریه می‌وند و هیچ صدمه‌ای به محیط زیست نمی زنند. خصوصیت مهم و مثبت دیگری که برای بامبو می توانیم نام ببریم این است که این ظروف به راحتی خط و خش بر نمی‌دارند و رد خراش قاشق و چنگال و کارد روی بشقاب‌های بامبو نمی ماند و در ابزاری مانند تخته گوشت بامبو هم این خصوصیت بسیار مهم است و استفاده از چاقو‌های تیز هم صدمه‌ای به سطح بامبو نمی‌زند.

ظروف بامبو

این مقاومت در برابر خط و خش و اشیای تیز نه تنها باعث زیبایی بامبو است بلکه باعث می‌شود که میکروب‌ها نتوانند در خراش‌های ایجاد شده روی ظرف زندگی کنند. با این حساب ظروف بامبو بسیار بهداشتی هستند و به راحتی شسته می‌شوند و بعد از شستشو خیال شما راحت که هیچی میکروبی روی سطح ظرف نمانده است چون بافت بامبو بسیار فشرده و غیر قابل نفوذ است. خصوصیت خوب بامبو به خاطر همین انسجام این است که رطوبت به بافت بامبو نفوذ نمی‌کند و برای همین نسبت به چوب گردو و چوب افرا بسیار مناسب‌تر است. برای مثال اگر از تخته گوشت‌های چوبی استفاده کنید هم خط و خراش چاقو روی آنها می‌ماند و هم نگهداری آنها نیاز به دقت بیشتر دارد در حالیکه بامبو بسیار مقاوم‌تر و زیباتر از چوب‌های دیگر است و به هیچ وجه رطوبت به آن نفوذ نمی کند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید که هزاران سال پیش کشور چین از بامبو برای ساخت کشتی‌ها استفاده کرده که همین نکته نشان می‌دهد که تا چه حدی بامبو در برابر آب مقاوم است.

می‌توانیم بگوییم تقریبا هیچ مشکلی برای استفاده از ظروف بامبو وجود ندارد تنها نکات بسیار آسانی است که برای نگهداری ظروف بامبو باید آنها را رعایت کنید. که در ادامه این مطلب به نکات نگهداری ظروف بامبو هم اشاره می‌کنیم.

 

ظروف بامبو و سازگاری با محیط زیست

یک مطالعه نشان داده است که در کشور‌های پیشرفته، خرید ظروف بامبو روند صعودی داشته است. یکی از مهم‌ترین دلایل که مردم از این ظروف انتخاب می‌کنند این است که این ظروف هیچ ضرری برای طبیعت ندارند. از همان ابتدای تولید، وقتی قسمتی از ساقه گیاه بامبو را قطع می‌کنند، گیاه اصلی از بین نمی‌رود و به خاطر این برش اتفاقا رشد سریع‌تری پیدا می کند. از طرفی پرورش بامبو نیاز به آبیاری و استفاده از سموم مبارزه با آفت ندارد. به این شکل است که صنعت تولید ظروف بامبو باعث از بین رفتن جنگل های بامبو نمی شود. بعد هم که این ظروف خریداری شدند تا چندین سال قابل استفاده هستند و حتی بعد از آن به محیط صدمه‌ای نمی‌زنند. یکی از بهترین ظروف برای پیک نیک، ظروف یکبار مصرف بامبو است که می‌توانید بعد از استفاده آنها را در طبیعت دفن کنید و مطمئنا بعد از مدت کوتاهی در خاک تجزیه می‌شوند. البته جالب است بدانید که بامبو برای خاک تاثیرات مثبتی دارد که خاک را غنی هم می‌کند. همان طور که متوجه شدید استفاده از ظروف بامبو از اول تا آخر هیچ صدمه ای به طبیعت وارد نمی‌کند.

 ظروف بامبو

انواع ظروف بامبو‌

انواع مختلفی از ظروف بامبو وجود دارد: فنجان، ماگ، بشقاب، کاسه، کفگیر و قاشق های آشپزی، سینی و تخته گوشت. همچنین انواعی از آیتم‌های دکوری از جنس بامبو وجود دارد. برای مثال جا عودی، و جا شمعی.

 ظروف بامبو

معروف ترین مارک‌های ظروف بامبو‌

معروف‌ترین و بهترین مارک های ظروف بامبو، مارک آماهوم و شیجا هستند. در کالای آشپزخانه چشمگیر انواع مختلف ظروف و ابزار و آیتم‌های دکوری از این برند‌ها را ببینید.

مرکز فروش ظروف بامبو‌

برای خرید ظروف بامبو بهتر است به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید. متاسفانه در بازار انواع تقلبی و پلاستیکی مانند ظروف بامبو وجود دارد که ممکن است با قیمت بالای فروخته شوند. توصیه ما به شما این است که از مراکز معتیر خرید کنید و در هنگام خرید به بارکد و بسته بندی ظروف دقت کنید.

ظروف بامبو

قیمت ظروف بامبو‌

قیمت ظروف بامبو مناسب است و لازم نیست برای خرید آنها مبلغ زیادی بپردازید. همچنین نسبت به هزینه ظروف بامبو، این ظروف تا مدت طولانی در خانه و آشپزخانه کارآیی دارند، که همی موضوع باعث می شود که در کل خرید ظروف بامبو توجیه اقتصادی داشته باشد.

بهترین مورد استفاده از ظروف بامبو‌

همان طور که گفتیم حتی اگر ظروف بامبو از دست شما به زمین بیفتند نمی شکنند بنابراین انتخاب خوبی برای ظروف غذاخوری کودکان هستند. به طور کلی بامبو خاصیت آنتی باکتریال دارد که همین باعث می‌شود گزینه مناسبی برای سرو غذا باشد. شستشوی ظروف بامبو آسان است. برای پیک نیک استفاده از ظروف بامبو بسیار مناسب است چون وزن خیلی سبکی دارند.

ظروف بامبو

نگهداری از ظروف بامبو‌

نکاتی برای نگهداری ظروف بامبو وجود دارد:

- ظروف بامبو را در فر و مایکرویو قرار ندهید.

ظروف بامبو

- بعد از هر بار استفاده آنها را بشویید تا زیبایی خود را حفظ کنند.

- بهتر است ظروف بامبو را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید البته اگر در دستورات راهنمای بامبو امکان استفاده از ماشین ظرفشویی وجود دارد می‌توانیداین کار را هم انجام دهید.

- هرگز ظروف بامبو را در آب نگه ندارید که خیس نخورند.

ظروف بامبو

- مایعات خیلی داغ را درون ظروف بامبو نریزید.

- اگر می‌خواهید این ظروف را در کابینت قرار دهید بهتر است چند قطعه دستمال کاغذی بین آنها قرار دهید.

- هر چند وقت یکبار از روغن مخصوص ظروف چوبی استفاده کنید. معمولا این روغن ها پالم خوراکی هستند. روغن را به کل سطح ظرف بمالید و اجازه دهید یک شب ظرف به همان شکل بماند بعد آن را بردارید و روغن اضافه را پاک کنید اگر بعد از چرب کردن ظرف احساس کردید چسبنده شده از یک لیمو ترش برای از بین بردن چسبندگی استفاده کنید. در فروشگاه لوازم آشپزخانه چشمگیر می توانید این ظروف را ببینید.

نظر شما در مورد این محصول چیست

خرید ظروف چوبی

برندها

یونیک Unique
ارسال سریع و تحویل فوری
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن