نحوه استفاده از انواع قاشق چنگال

در سرویس های مربوط به قاشق و چنگال که به صورت انواع باکس در بازار وجود دارند و یا به صورت تکی و موردی تهیه می شوند، انواعی از قاشق و چنگال ها با شکل ها و کاربردهای مختلف وجود دارند. هر کدام از انواع این قاشق و چنگال ها برای موارد خاصی ساخته شده اند و نحوه طراحی آن ها به گونه ای است که به راحت ترین شکل ممکن استفاده شوند. 

کاربرد انواع قاشق و چنگال

در این مقاله به انواع قاشق و چنگال وکاربرد آن ها خواهیم پرداخت:

انواع چنگال و موارد استفاده آن ها

انواع چنگال موجود در سرویس های قاشق و چنگال به شرح زیر است:

 • چنگال غذا خوری: این گونه چنگال ها در سفره های ایرانی به طور معمول برای غذاهای برنجی به همراه قاشق پلوخوری استفاده می شود. این چنگال ها داری چهار دندانه می باشند و نسبت به دیگر انواع چنگالی که در سرویس ها وجود دارند اندازه ای بزرگتر دارد. وزن این گونه چنگال ها بسته به موادی که از آن تشکیل می شوند، متفاوت می باشند. در مواردی چنگال هایی که به عنوان غذا خوری در سرویس های خارجی استفاده می شوند دارای اندازه بزرگ تری می باشند. این چنگال ها در کنار کارد غذاخوری برای سرو انواع خوراک ها و سبزیجات استفاده می شوند.
 • چنگال میوه خوری و شیرینی خوری: این چنگال ها دارای اندازه کوچک تر از چنگال غذا خوری می باشد و برای سرو شیرینی و انواع کیک یا میوه های اسلایس شده استفاده می شوند. دهانه این چنگال ها دارای چهار یا سه برش می باشد.
 • چنگال دسر و سالاد خوری: این نوع چنگال نیز دارای اندازه ای کوچک تر از چنگال غذا خوری می باشد اما از چنگال شیرینی خوری بزرگ تر است. دهانه ی این نوع چنگال پهنی بیشتری دارد و برای سرو انواع سالاد و یا انواع دسر کاربرد خواهد داشت.
 • چنگال کوکتل: این مدل چنگال ها را در سرویس های قاشق و چنگال کامل می توان یافت. این چنگال ها معمولا دارای سه دهنه می باشند و اندازه ای کوچک دارند از این مدل چنگال برای سرو انواع پنیر به عنوان پیش غذا، زیتون و برخی غذاهایی دریایی استفاده می‌کنند.

انواع چنگال

انواع قاشق و موارد استفاده آن ها

انواع قاشق و کاربرد آن، عبارتند از:

 • قاشق غذا خوری: قاشق غذا خوری به عنوان مکمل برای چنگال غذاخوری استفاده می شود این دو با هم به کار برده می شوند و در سرو انواع خوراک ها و غذاها به کار می روند.
 • قاشق سوپ خوری: این مدل از قاشق ها دارای دهنه ای گود می باشد. این گودی و گردی نسبت به قاشق های غذاخوری بیشتر است اما به طور معمول اندازه آن ها کوچکتر است. برای سرو انواع غذاهایی مانند سوپ و آش از قاشق های سوپ خوری استفاده می شود.
 • قاشق گریپ فروت: این نوع قاشق ها نیز در سرویس هایی وجود دارند که دارای قطعات کاملی می باشند و یا می توان آن را به صورت تکی تهیه نمود. دندانه هایی که در نوک دهانه این قاشق تعبیه شده است می تواند به راحتی گوشت میوه را هسته آن جدا کند.
 • قاشق مربا خوری: کاربرد این نوع قاشق ها برای سرو انواع مربا است. این گونه قاشق ها به طور معمول دارای یک خمیدگی در میانه دسته قاشق می باشند. این طراحی منحصر به فرد برای استفاده صحیح از آن در ظرف مربا است. از قاشق های مربا خوری می توان به عنوان پیمانه برای موارد شیرینی پزی و کیک پزی استفاده کرد.
 • قاشق چای خوری و قهوه خوری: این دو مورد با تفاوت اندازه ای بسیار جزیی در میان باکس قاشق و چنگال وجود خواهند داشت. اغلب قاشق قهوه خوری دارای اندازه ای کوچک تر نیز می باشد. اما می توان این هر دو را به جای هم مورد استفاده قرار داد. اندازه این نوع قاشق به طور معمول کوچکترین اندازه ای است که در سرویس قاشق و چنگال وجود خواهد داشت.
 • قاشق لاته و دسر خوری: از این قاشق ها با عنوان هایی مانند قاشق های شربت خوری نیز یاد می شوند. این قاشق ها به این دلیل که بیشتر در لیوان های بلند شربت یا انواع دسر کاربرد دارند، دارای قدی بلند و باریک می باشند. دهانه آن ها نیز دهانه ای کوچک می باشد که برای هم زدن انواع شربت و سرو انواع دسر مناسب می باشد.
 • قاشق و چنگال بزرگ سالاد: این نوع قاشق و چنگال بزرگتر از حد معمول می باشند که برای کشیدن انواع سالاد استفاده می شوند. چنگال آن دارای سه دهنه درشت است و قاشقی پهن و بزرگ دارد.

 

نظر شما در مورد این محصول چیست

خرید قاشق و چنگال

ارسال سریع و تحویل فوری
ضمانت خرید کالا
مشاوره رایگان خرید
پرداخت امن و مطمئن